„Ausztria semleges volt, Ausztria semleges, Ausztria semleges marad”
– mondta Karl Nehammer osztrák kancellár hétfőn.
A maga részéről ezzel véget is ért a vita.
Európa-szerte szűkült a geopolitikai semlegesség lehetősége február 24-e óta, amikor Oroszország megszállta Ukrajnát.
A kontinens fejlődő biztonsági architektúrája arra késztette Svédországot és Finnországot, hogy feladják történelmi elköteleződésüket, sőt Svájc is egyre közelebb kerül a NATO-hoz.
Ausztria azonban továbbra is a kerítésen ül, Bécs pedig a folyamatban lévő háború ellenére sem tervezi a NATO-csatlakozást.
Ausztria, amely az Európai Unió (EU) tagja, különböző minőségben partnere a NATO-nak, és az ország jobban integrálódott az EU biztonsági keretei közé.
Ebben az összefüggésben egyes elemzők Ausztriát alapvetően szabadlovasnak minősítik, aki egyszerűen a szerencse révén túléli, miközben kívül marad a NATO-n.
Közel hat hónappal az ukrán válság után Ausztriában nem folyik komoly vita a hivatalos NATO-csatlakozásról.
Az osztrákok 80 százaléka támogatja a nyugati szövetségből való kimaradást, miközben a semlegesség szelleme továbbra is népszerű az osztrák politikusok körében.
Március 7-én Karl Nehammer kancellár, konzervatív politikus a Twitteren azt írta, hogy az osztrák semlegesség „nem vita tárgya”, a balközép Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPO) vezetője, Pamela Rendi-Wagner pedig gyakran nevezi Bécs semlegességét „ nem alkuképesnek.”
A jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPO) és a pacifista Zöld Párt ugyanezen a semlegességpárti állásponton van.
Gratulálok Ausztriának,jól teszi.