Korszakalkotó pert nyertek az adósok a bankkal szemben – az ítélet jogerős.
A hitelesek egyrészt azt kifogásolták, hogy a kölcsön kezelési költségét devizában állapította meg a pénzintézet, és így a forint árfolyamának alakulása erre is hatással volt. Emellett azt sérelmezték, hogy míg a hitel folyósításakor a devizavételi, addig a havi törlesztőrészletek kiszámításánál a devizaeladási árfolyamon számolt az OTP. (Tehát a devizaváltásnál használt árrést bevetette ebben az ügyletben is a bank.)
Az előbbi ügyben az ítélőtábla – az első fokon eljáró Békés Megyei Bíróság korábbi, az ügyfeleknek kedvező ítéletét megváltoztatva – úgy döntött, hogy a kezelési költség vizsgálatára a polgári bíróság jogköre nem terjed ki. A másik kérdésben, tehát a törlesztőrészlet kiszámításánál alkalmazott árfolyam ügyében azonban az ítélőtábla helyben hagyta az első fokú döntést. E szerint tisztességtelen, hogy amikor a bank a hitelt folyósítja, akkor vételi árfolyamon számol, míg amikor a törlesztés történik, eladási árfolyamon. Így eleve többet kell az adósnak törlesztenie, vagyis olyan szolgáltatásért fizet az ügyfél, amit nem vesz igénybe, hiszen deviza eladás-vétel valójában nem is történt.
A határozat alapján a folyósítást és a törlesztést egyneműsíteni kell, vagyis mindkettőt devizavételi árfolyamon kell kiszámolni. A két árfolyam különbsége a döntés értelmében teljes egészében visszajár az adósnak. Bár az ítélet írásos indoklása még nem ismert, így nem tudni, hogy a bíróság mi alapján döntött, és ez miként vonatkoztatható más ügyfelek esetében, de az ítélet alapján egyelőre úgy tűnik, hogy akár az összes devizahiteles pert indíthatna bankja ellen – írja a lap. Sőt, perelhetne akár az a 170 ezer egykori devizahiteles is, aki a rögzített árfolyamú végtörlesztést kihasználva fizette vissza vagy váltotta ki kölcsönét.
A lap megkereste az OTP-t is. A banknál azonban csak annyit mondtak, hogy szeretnék megismerni az írásos ítéletet, mielőtt válaszolnak. Az OTP az első fokú eljárásban amúgy azzal érvelt, hogy a kikötéseket a bíróság érdemben nem is vizsgálhatja, mert ezek a szolgáltatás és ellenszolgáltatás összemérése szempontjából releváns tényezők, és a Ptk. szerint a kikötés ilyen esetben nem támadható meg. A deviza alapú kölcsön ügyleti kamata a forint alapú hitelekhez képest alacsonyabb, az adósok kedvező kondíciók mellett vették fel a kölcsönt, és tisztában voltak az árfolyamkockázat hatásaival, amely akár kedvező is lehetett volna.
Címlap fotó : richpoi.com
hir24.hu/magyartudat.com
Már legtöbb hírportálról töröltette csányi a hírt!