
A 13-as főút mellett, Komárom és Kisbér közötti Batthyány-pusztán latin feliratú kőtábla hirdeti: Szűz Mária oltalmába ajánlották a mezőgazdasági telephelyet.
A régi kő hiányzó darabját betonnal öntötték ki, ennek ellenére a latinul tudóknak ma is hasznos információkkal szolgál. Ottjártunkkor Écsi Jánostól és kolléganőjétől tudtuk meg, hogy nagy valószínűség szerint gróf Batthyány Tivadar állíttatta 1792-ben, aki 1729-1812 között élt. Igaz, erre vonatkozó adatot nem találtak a országos levéltárban, pedig ott is kerestették még évekkel ezelőtt.
Az itt működő gazdasági társaság vezetői már kilenc esztendeje felkérték a Magyar Tudományos Akadémia Régészeti Intézetét arra, hogy fejtsék meg azt a kőbe vésett feliratot, ami a mai napig is jól látható.
Sajnos a tudósok is csak részleges eredménnyel szolgáltak. A 2003. április 11-én kelt levélben dr. Gabler Dénes tudományos főmunkatárs sajnálattal úgy fogalmazott, hogy a felirat a régészeti korszakhoz képest fiatal, így a korszak feliratállítási szokásait nem ismeri, csak a klasszikus latin nyelvi alapon vállalkozhat hozzávetőleges fordításra.

Ezt követően szó szerint a következőket írta: „Honori, tehát valakinek a tiszteletére. A következő sorban lévő betűk alapján leginkább Szűz Mária Mariae Virginis (ti. tiszteletére) don/av/it, curavit = ajándékozta és gondozta Batthyány Theodor gróf.”
Mindebből nagy valószínűséggel az állapítható meg, hogy a 220 éve itt működő gazdasági telephelyet Batthyány Tivadar alapította, amit Szűz Mária oltalmába ajánlott.
kemma.hu/magyartudat.com