Nem állt szándékában a szervezőknek feszültséget kelteni az egykori kormányzóért idén is bemutatni tervezett emlékmisével, a plébános pozitív lépésekkel válaszol a negatív reakciókra.
– Két téma kapcsán is előtérbe került a napokban a korábban Ön által vezetett Keresztény Értelmiségiek Szövetségének (KÉSZ) neve. Egyrészt a szervezet 10 kérdést intézett 10 párthoz, másrészt a KÉSZ egyik helyi csoportja emlékmisét szervez Horthy Miklós kormányzó évfordulója kapcsán. Tegyük világossá, hogy két külön kezdeményezőről van szó, hiszen az egyik egy országos szervezet, a másik pedig annak egyik budapesti helyi csoportja!
– Ez igaz, olyannyira, hogy a belvárosi KÉSZ csoport ebben nincs benne, csak magára vállalta, hogy aláírja a meghívót és a gyakorlati rendezésben részt vesz. A szervező a Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia. Nagyon lényeges, hogy évtizedes távlatban minden évben a kormányzó úr halálához kapcsolódóan tartottunk ilyen megemlékezést. Nem mindig szentmise keretében, volt, amikor imádságot szerveztünk. Idén is így kerestünk időpontot.
– Akkor valamiért idén felkapott a közbeszéd egy szokásos programot?
– Így van. Akik gyűlölködnek, árkot ásnak, akik szembehelyezkedni akarnak, ők azok, akik ebből világra szóló médiakampányt, hisztériát csinálnak. Eszünkbe nem jutott, amikor elkezdtük a szervezést, hogy ez a dátum épp a Holokauszt Emléknapjára esik. Egy koncertszervező cég nyilván megnézi, hogy mi mivel ütközik, egy kultúrház nem szervez programot talán focimeccs idejére. Mi nem így vagyunk ezzel. Megnéztem a liturgikus naptárban és az én naptáramban, melyik szombat szabad még. Ez a hétvége állt legközelebb Horthy Miklós halálához, mindig ekkor szerveztük az elmúlt években is a megemlékezést. Tényleg nem figyeltünk oda arra, hogy épp az Auschwitz-cal kapcsolatos nemzetközi emléknap is erre a dátumra esik. Ezt akár fel is lehet róni nekünk, de nem lehet a két megemlékezést szembeállítani. Mindazonáltal egyházi elöljárókkal egyeztetve döntés született arról, hogy sem a megemlékezést, sem a szentmisét nem tartjuk meg.
– Tehát olyasmi szándék biztosan nem volt a szervezőkben, hogy feszültséget keltsenek Horthy Miklós tevékenysége és a holokauszt emléke között?
– Ez olyan rosszindulatú feltételezés, ami azokat minősíti, akik ilyesmit állítanak.
– Nem csupán a közösségi médiában és a sajtóban keletkeztek negatív visszhangok a megemlékezés kapcsán, hanem zsidó vezetők is érzékenyen reagáltak. Így tett például Heisler András, a Mazsihisz elnöke is. Ha már ilyen szerencsétlen felhangja keletkezett egy Önök részéről szokásosnak tekinthető esemény megtartásának, ez alkalmat adhatna esetleg arra, hogy pozitívan kezeljék a reakciókat.
– Pont ezen gondolkodtam, nagyon köszönöm, hogy ezt felvetette! Fel is hívom a beszélgetésünket követően Heisler Andrást. A kialakult helyzet alkalmat adhat arra, hogy higgadtan beszéljünk a lényegről, az érzékenységekről. Lássuk be, hogy időnként olyan gyanúval, rosszindulatú feltételezéssel közeledünk egymáshoz, aminek nincs valóságalapja! Én nem vagyok antiszemita. Választott népnek ismerem el a zsidó népet, nem gyűlölködöm a zsidókkal szemben. Az egyik hívőnk, akivel sokszor beszélgetünk, megöleljük egymást, nagyon tiszteljük egymást, zsidó származású ember.
– Ha megtartották volna a programot, a szentmise mellett beszédek is elhangzottak volna. Ezek a mise keretén belül kaptak volna helyet, vagy attól függetlenül?
– Szétválik a kettő: a megemlékező beszéd és a szentmise két külön program lett volna. Eddig sem kapcsolódott össze a megemlékezés, hanem mindig a misét követte. Ám amint említettem, az a döntés született, hogy most sem a megemlékezést, sem a szentmisét nem tartjuk meg.
– Azért fontos ez a részlet, mert a közelmúltban hasonlóan éles visszhangokat váltott ki, hogy a hódmezővásárhelyi plébános a szentmise végén, de annak részeként fogalmazott meg politikai jellegű gondolatokat.
– Ilyet nem szabad tenni.
Gégény István (Itt)
Fotó: Mohai Zoltán/MTI
www.magyartudat.com
Csak egy kérdésem van az Atyához, nevezetesen, az, hogy meddig fogunk még meghunyászkodni és hátrálni ?????
Igen , valóban az az aljas, aki két egymáshoz semmi köze rendezvényt összemos és csinálja a hisztériát.
Tisztelem és csodálattal adózom Kormányzó Úr személyét és személyének.
Mint ahogyan mélységesen sajnálom ami a zsidósággal történt.
De elkeserítő ez a szervilizmus amit a Katolikus Egyház mutat.
Persze egy iylen pápa mellett nincs min csodálkozni.
Horthy Miklós vezetése alatt
1. állami szintre emelkedett a magyar fasizmus.
2. A Donhoz 250 ezer embert küldött ki Horthy Miklós,
ahol 140 000 magyar állampolgár vesztette életét,
sebesült meg, vagy esett fogságba.
Hozzátartozók keresik mai napig apáik, testvéreik,
nagyapáik sirját……
Atyám, atyám, atyám!!!!!!!!!!!
Kedves Aba !
Javallom, hogy tudatlanságát inkább ne reklámozza !
Nem érdemes odafigyelni, vannak páran ezen az oldalon is, akik pénzért mocskolnak mindenkit.
Horthy Miklós vezetése alatt
1. állami szintre emelkedett a magyar fasizmus.
2. A Donhoz 250 ezer embert küldött ki Horthy Miklós,
ahol 140 000 magyar állampolgár vesztette életét,
sebesült meg, vagy esett fogságba.
Hozzátartozók keresik mai napig apáik, testvéreik,
nagyapáik sirját……
Hozzátéve, hogy a 20 -as éveket írtuk, mikor
id. Horthy M. vezetése alatt a magyar fasizmus kialakult, tehát még hitler kényszere sem volt.
A II. magyar hadseregnek sokkal több áldozata volt
a Donnál, a becslések óvatosak.
Fölösleges bármiféle „szerecsen mosdatás”,
ha HM a n -i bíróság elé kerül, kivégzik.
Mivel sztalin kimentette a primitiv kiugrási kisérlete miatt, igy csak tanú lett, megúszta, az ország nem.
Fölösleges széthazudni a magyar történelmet, ez volt.