Ahmet Davutoglu török miniszterelnök keddi budapesti látogatása újabb jele a kétoldalú kapcsolatok erősödésének – mondta N. Rózsa Erzsébet, a Külgazdasági és Külügyi Intézet vezető kutatója.
A szakértő emlékeztetett: az elmúlt években élénkültek a magyar-török diplomáciai, gazdasági és kulturális kapcsolatok, ezt is mutatja, hogy mindössze két évvel ezelőtt, 2013-ban járt Magyarországon az előző török kormányfő (a jelenlegi államfő), Recep Tayyip Erdogan, majd 2013 végén Orbán Viktor miniszterelnök látogatott el Törökországba, és bejelentették, hogy Ankara megszünteti a magyar állampolgárok vízumkötelezettségét.
Hangsúlyozta: Törökország a keleti nyitás egyik kiemelt célpontja, Magyarország szorosabbra akarja fűzni a gazdasági kapcsolatokat az eurázsiai országgal.
N. Rózsa Erzsébet szerint miután a Déli Áramlat projekt lemondása után az orosz gáz Törökországon keresztüli Közép-Európába szállítása került előtérbe, a török miniszterelnök budapesti tárgyalásán a gázszállítás biztosan kiemelten szerepel majd. Törökországnak nincsenek jelentős szénhidrogén-készletei, de sok irányból vezet át a területén kőolaj- és földgázvezeték, vagyis egyfajta „energiaközponttá” vált – magyarázta.
A szakértő úgy látja, az energiafolyosók kérdése a magyar-török együttműködés jelenlegi legfontosabb témája. A gazdasági kapcsolatok pedig azért is lényegesek, mert a török gazdaság dinamikusan fejlődött akkor is, amikor Európa gazdasági válsággal küzdött – idézte fel. Hozzátette: ugyan úgy tűnik, a török gazdasági növekedés mára lassult, még így is komoly lehetőségek rejlenek a 80 milliós országgal kialakított együttműködésben.
A kutató kitért az illegális bevándorlás kérdésére is, mint mondta, Európába Törökországon keresztül is jelentős számban érkeznek bevándorlók. Erről a kérdésről is biztosan szó lesz majd Ahmet Davutoglu tárgyalásain – közölte. Megjegyezte: Magyarország és Törökország is a NATO tagja, ezért az egyeztetéseken katonai, biztonságpolitikai ügyek is napirendre kerülhetnek.
N. Rózsa Erzsébet meglátása szerint a két ország hatékony együttműködésének jó alapot ad, hogy a törökök magukhoz nagyon közel állónak érzik a magyarokat, testvérnépnek tekintik őket.
A török történelemfelfogás szerint annak idején azért jöttek ide, hogy segítsenek a magyaroknak a Habsburgok elleni harcukban – fogalmazott. Hozzáfűzte: a török emberekben nagyon kedvező kép él a magyarokról.
Arra is emlékeztetett, hogy a két világháború között Magyarországon törökbarát hangulat uralkodott, és elevenek voltak a két ország kulturális kapcsolatai.
magyartudat.com