Az oroszok 46 százaléka úgy véli, újra megkezdődik a hidegháború Oroszország és az Egyesült Államok között. A közvélemény kutatás eredményeit az Oroszországi Közvélemény Kutató Központ (VTsIOM) tette közzé.
A megkérdezettek 9 százaléka szerint a hidegháború korszaka nagyon valószínű, hogy megkezdődik, 37 százalékuk biztos benne, hogy ki fog alakulni. A válaszadók 44%-a a kérdésre még nem tudott egyértelmű választ adni, alaposan át kell gondolni a helyzetet. A felmérésben részt vevők mindössze 4% jelentette ki egyértelműen, hogy az újabb hidegháború kialakulása lehetetlen, 6 százalékuk nem tudott választ adni a kérdésre.
Szociológusok közösségi hálók és blogok bejegyzéseit vizsgálták és hasonló eredményhez jutottak: a vizsgált személyek 45 százaléka szerint a hidegháború már kialakult, 35 százalékuk véleménye, hogy a jövőben hidegháborúra lehet számítani.
Az internet böngészők mindössze 3 százaléka gondolja úgy, hogy a hidegháború nem fog bekövetkezni, 16 százalékuk azt mondta, a hidegháború már régen véget ért.
Az okokat vizsgálva, a közösségi oldalak használóinak 70 százaléka úgy véli, a hidegháború kialakulásáért az Egyesült Államok felelős és mindössze 11 százalékuk okolja az orosz politikát.
Az internet korszakában a kommunikáció hihetetlen mértékben felgyorsult, ennek következtében a folyamatok hatása is gyorsan érzékelhető. A hidegháború kialakulásának lehetősége azonban nem kizárólag a politikai erők befolyásának, hanem a hétköznapi emberek véleményének köszönhetők – nyilatkozta a Moszkvában működő Amerikai Egyetem vezetője, Eduard Lozansky, akinek a véleményét a Pravda kérte ki a hidegháborús helyzet kialakulásával kapcsolatosan.
„Az emberek meggyőződését, ahogy most látjuk, a legutóbbi szíriai események nagymértékben befolyásolják. Az amerikaiak többsége támogatta a Szíriával kapcsolatos orosz vezetést. Valószínűleg ez volt az első eset, ami Amerikában megtörténhetett” – nyilatkozta Lozansky. „Én személy szerint arra kérném az amerikai és orosz embereket, hogy ne csak a politikusok véleményére hagyatkozzanak, hanem vegyenek részt aktívan, közös projektekben. A két ország együttműködése nagyon sokféle területet érint, ezek tanulmányozása mindkét félnek ajánlott. Mindenki előtt ott áll egy új projekt, vagy ötlet kezdeményezésének lehetősége, megmutathatja tehetségét az adott területen. Ezekkel az aktív kezdeményezésekkel csökkenthető a hidegháborús hangulat” – mondta Eduard Lozansky.
„A hidegháború kifejezés használatának ma egyszerűen nincs létjogosultsága” – nyilatkozta a moszkvai Franklin D. Roosevelt Alapítvány elnöke,
Jurij Rogulev. „A kifejezés egy olyan különleges korszakra vonatkozott, amikor valódi globális konfrontáció létezett. A két szemben álló rendszer komoly harcának voltunk tanúi. Ebben az értelemben tehát ma nem beszélhetünk hidegháborúról” – nyilatkozta a szakértő a Parvdának.
Rogulev úgy véli, nincs értelme semmiféle különbségekről beszélni Oroszország és az Egyesült Államok között. Számos kérdésben nézeteltérések vannak a két ország között, ezek azonban semmiképpen nem vezetnek összecsapásokhoz”. Az Egyesült Államok nem ellensége Oroszországnak és az Egyesült Államok külpolitikájában sem szerepel ellenség elmélet. A két ország között legfeljebb versengésekről, vagy különböző álláspontokról beszélhetünk” – mondta Jurij Rogulev.
„Természetesen a hidegháború még ma is hatással van politikusainkra”. A belpolitikában nagyon könnyű ellenségre utaló jeleket találni és ezeket kritikával illetni. Amerikai politikusok nagyon szeretik is meglovagolni a témát. Létezik az úgynevezett Rousseau – fóbia, szemben a konzervatív orosz szentimentalizmussal, amelynek ha egy kicsit a mélyére nézünk, láthatjuk, mennyire megalapozatlan az ellentét. „Nagyon könnyű ellentéteket gerjeszteni, aztán nem csinálni semmit” – mondta az elemző.
http://english.pravda.ru/world/americas/08-10-2013/125845-russia_usa_cold_war-0/
magyartudat.com