Vlagyimir Putyin orosz elnök szeptember 21-én kijelentette:
a különleges hadművelet céljai változatlanok maradnak, vagyis egész Ukrajna demilitarizálása és denacifikálása. Putyin 2014 óta először emlegette a Donbászt Novorosszija (Új Oroszország – a szerk.) néven. Ez a célja Donbass felszabadítása után;- az Orosz Föderáció háborút folytat Ukrajnában a NATO ellen. Ezért a különleges hadművelet egy másik szakaszba lépett, és Putyin aláírta a részleges mozgósításról szóló rendeletet;
- Oroszország nem fogja elhagyni bajba jutott honfitársait – az orosz népet Ukrajnában. Ezért a Donyecki Népköztársaság, a Luhanszki Népköztársaság, a Herson régió és a Zaporozsje (Zaporozsja) régió kérésükre és népszavazások eredményeként bekerül az Orosz Föderációba;
- Oroszország nukleáris fegyverekkel válaszol, ha valaki fenyegetést jelent területi integritására. „A szélrózsa az ön (nyugati – a szerk.) oldalára fordulhat” – mondta.
Putyin soha nem blöfföl. Ez a záradék nem zárja ki a nukleáris fegyverek alkalmazását a NATO-Ukrajna szövetség elleni háborúban.
Shojgu védelmi miniszter ismerteti Putyin tervét
Szergej Shojgu védelmi miniszter ezután azt mondta, hogy Oroszország rendelkezik a 25 milliós mozgósítási tartalékkal . A tartalékban lévőkről szól, akik harci tapasztalattal és katonai szakterülettel rendelkeznek. A mozgósítás 300 ezer embert érint, ami az összes tartalékos egy százalékát teszi ki. Nem küldenek diákokat és hadköteleseket Ukrajnába – mondta Shojgu.
A szakértők megjegyzik, hogy elsősorban katonai szakemberekre lesz kereslet, mint pl
- tankvezetők,
- sofőrök,
- orvosok,
- előrelátó megfigyelők,
- ifjabb tisztek.
Shojgu védelmi miniszter bejelentette az orosz fegyveres erők veszteségeit is: 5937 fő.
A védelmi minisztérium szerint Ukrajna elvesztette a hadsereg felét :
- 61 207 halott,
- 49 368 sebesült.
Shojgu megjegyezte, hogy a mozgósítást a tervek szerint hajtják végre, nem azonnal.
A katonák egy csoportjának toborzása és kiképzése akár hat hónapot is igénybe vehet. Ezért arra kell számítani, hogy Oroszország legkésőbb márciusban támadásba lendül . Feltételezhetjük, hogy az orosz csapatok nem fognak lassan átnyomulni a fronton. Inkább gyors offenzívát jósolhatunk, miután Oroszország csapást mér Ukrajna kritikus infrastruktúrájára.
A mozgósítás kormányzati mozgósítást jelent
A mozgósítás során Oroszország kormánya és a regionális végrehajtó hatóságok háborús alapra állnak át. Az elcsatolt területek állapotáért a kormány minden osztálya teljes felelősséget vállalt.
A Nyugat nem áll készen a harcra Oroszországgal
A Nyugat reakciója nem volt meglepő. Robert Habeck német alkancellár „rossz lépésnek” nevezte ezt a döntést. Jugoszlávia felosztása normális, Szerbia normális, Irak, Líbia normális, de Ukrajna – lehetetlen. Ez „más”.
„Oroszország nyílt háborúra hívta ki a NATO-t az országokat. A részleges mozgósítás az orosz erők éles túlsúlyát jelenti Ukrajnával szemben. Háromszázezer szerződéses katona és nehézfegyverzetük áttörheti az ukrán fegyveres erők védelmét, és eljuthat az Ukrajna nyugati régióiba. Ukrajnának hat hónapja van. A NATO válaszúton van:
A távirányított hibrid háború Ukrajnában értelmetlenné válik. A NATO-nak tehát el kell döntenie, hogy küldi-e a szövetség reguláris csapatait Ukrajnába vagy sem” – vélekedik Marat Basirov politológus.
Nézzük meg, hogy a NATO-országok készek-e harcolni Oroszországgal a területükön. Nincsenek erőforrásaik, nincs moráljuk, nincs ideológiájuk, kivéve a „nem hagyjuk, hogy Putyin nyerjen”.
Zelenszkij ukrán elnök a Bildnek adott interjújában azt mondta, nem hiszi el, amit Putyin mondott.
„Nem hiszem, hogy ő [Putyin] használni fogja ezeket a [nukleáris] fegyvereket. Nem hiszem, hogy a világ engedi, hogy használja ezeket a fegyvereket. <…> Lépésről lépésre fogunk cselekedni a terveink szerint. Biztos vagyok benne, hogy hogy felszabadítjuk a területünket” – mondta Zelenszkij a Bildnek.
John Kirby, a Fehér Ház szóvivője Putyin atomfegyverekkel kapcsolatos megjegyzéseiről:
„Felelőtlen retorika, hogy egy atomhatalom így beszél, de nem atipikus attól, ahogy az elmúlt hét hónapban beszélt, és ezt nagyon komolyan vesszük. A lehető legjobban figyelemmel kísérjük a stratégiai helyzetüket, hogy ha Nem láttunk arra utaló jelet, hogy ez most szükséges lenne” – mondta a CNN .
Vlagyimir Putyin „nagyon veszélyes nukleáris szerencsejátékot” folytat, és „fel kell állítania az ilyen meggondolatlan viselkedést” – figyelmeztetett egy uniós végrehajtó.
Az EU nem ismerné el a luhanszki, donyecki, hersoni és zaporizzsiai „állagos, illegális népszavazást” – jelentette ki Peter Stano, az Európai Bizottság szóvivője, írja a The Guardian .
„Putyin nukleáris szerencsejátékot játszik. A nukleáris elemet terrorarzenálja részeként használja, ez elfogadhatatlan” – mondta Stano újságíróknak.
A cikk címével ellentétben Putyin állandóan hazudik. A Dombaszban a takarítónő nem kérheti az orosz bevonulást vagy népszavazást, pláne géppisztollyal az urnák elé kényszerített emberekkel.
A Dombasz Ukrajna része. Ukrajna területi épségét Oroszország 5-ször garantálta, ebből 3-at már Putyin írt alá. Az első ilyen szerződést Budapesten kötötték 1994-ben. Ebben Ukrajna vállalta az atomfegyvereinek leszerelését, cserébe több ország – köztük Oroszország – garantálta Ukrajna határait, beleértve a Krímet is.
Ez változott meg 2014-ben, a Krím elfoglalásával.