Az új adatok szerint egész júliusban Európa hat legnagyobb országa nem ajánlott fel Ukrajnának újabb kétoldalú katonai kötelezettségvállalásokat – ez az első hónap Oroszország februári hadműveletei óta.
A leleplezés annak a jele, hogy az európai védelmi politikában bekövetkezett történelmi változások ellenére – amelyekben az egykor vonakodó országok, például Franciaország és Németország szállítottak fegyvert Ukrajnába – az Ukrajnának nyújtott katonai segélyek csökkenése lehet, éppen akkor, amikor Kijev döntő fontosságú ellentámadásba kezd.
A csütörtökön közzétett friss adatok a Kieli Világgazdasági Intézettől származnak, amely a háború alatt végig karbantartotta az Ukrajna támogatási nyomkövetőt .
Illusztrálja az ukrán katonai tisztviselők és politikusok által többször hangoztatott álláspontot: hogy a nagy európai hatalmak nem tartanak lépést az Egyesült Királyságból, Lengyelországból és az Egyesült Államokból érkező katonai segélyekkel.
Christoph Trebesch, az Ukrajna Támogatási Nyomkövetőt összeállító csapat vezetője elmondta, hogy a szervezet adatai szerint az Ukrajnának nyújtott európai katonai segélyvállalások április vége óta csökkenő tendenciát mutatnak.
„Annak ellenére, hogy a háború kritikus szakaszába lépett, az új segélyezési kezdeményezések elszáradtak” – mondta.
A nyugati szövetségesek a múlt héten találkoztak Kophenhágában, hogy ígéreteket gyűjtsenek Ukrajna hadseregének fellendítésére, és ezzel 1,5 milliárd eurós kötelezettségvállalást halmoztak fel.
De Trebesch, aki szerint csapata még mindig elemzi a számokat, figyelmeztetett, hogy a szám „csekély ahhoz képest, amit a korábbi konferenciákon felvetettek”.
Trebesch azzal érvelt, hogy az európai országoknak az ukrajnai háborút inkább az eurózóna válságához vagy a koronavírus-járványhoz hasonlónak kellene tekinteniük, amely két esemény arra ösztönözte a kontinenst, hogy százmilliárdokat fordítson sürgősségi finanszírozási intézkedésekre.
„Ha összehasonlítjuk a csekkfüzet megjelenésének sebességét és a kézbesített pénz nagyságát, összehasonlítva azzal, amit Ukrajnában kínálnak, ez kicsi ehhez képest” – mondta.
Trebesch rámutatott az EU pandémia helyreállítási alapjára, amely nagyjából 800 milliárd eurót ölel fel hitelek és támogatások formájában.
Az Ukrajnának eddig nyújtott összes európai segély ennek kis töredéke.
Nem adnak segítséget?
Á dehogy nem!
Angliában folyamatos katonai kiképzést adnak ukrán fiatal férfiaknak.
Az autópálya televan az Angliából haza felé menő autókkal.
Amik kettős rendszámot viselnek.
Amelyik ország fegyverrel látta el Ukrajnát, az az ország hadat üzent Oroszországnak.