Donald Tusk miniszterelnök azzal válaszolt, hogy képtelen felfogni, miként lehet egy társadalomban élni olyan emberekkel, mint Kaczynski. „Megengedhetetlen, hogy az ellenzék vezetője, a sajtó alaptalan feltételezéseire építve, ilyen nyilatkozatokat tegyen” – hangoztatta a kormányfő.
A mechanizmus azonban már beindult, a társadalom felzúdult, a lengyel ügyészek pedig követelésekkel léptek fel az orosz féllel szemben. Később szmolenszki utazást követeltek maguknak lengyel szakértők is.
Edmund Klich – Lengyelország képviselője az Államközi Légiközlekedési Bizottságnak a tragédia okfeltáró bizottságában – ezzel kapcsolatban elmondta.
„Szörnyűségesnek tartom a kialakult helyzetet. Ez politika. Azonban azt hiszem, Tusk nyilatkozata megalapozott, mert az országot a szakadás szélére vezették, és már semmi jelentősége sincs annak, hogy milyen újabb bizottságok vesznek részt a vizsgálatban: Lengyelország lakosságának 36% azt hiszi, hogy ez merénylet volt, és csak 4%-uk van bizalommal a folytatott vizsgálat eredményei iránt.”
Az Oroszország Hangjának adott interjújában kifejtette véleményét Jurij Szolozobov, a Nemzeti Stratégiai Intézet nemzetközi projektek ügyében illetékes igazgatója.
„A roncsokon állítólag nagyon furcsa vegyületet találtak. Nitroglicerint, amely a legkisebb érintéstől, már nem is beszélve a repülőgépre jellemző rázástól rögtön robban, és trotilt találnak jóval azok után, hogy a két ország szakértői a szó szoros értelmében minden egyes molekulát átvizsgáltak. És a Kaczynski elleni merénylet témája váratlanul abban a pillanatban merül fel, amikor a lengyel-orosz viszony ha nem is virágkorát éli, de új impulzust kapott a rendezéshez.”
Az ügyben egyelőre korai lenne pontot tenni. A lengyel katonai ügyészség kijelentette, hogy szakembereinek még egy félév kell ahhoz, hogy megállapítsák: volt-e a repülőgép fedélzetén robbanóanyag vagy sem.
Forrás: Oroszország Hangja
magyartudat.com